Menu

Zespół cieśni nadgarstka — czym jest i jak leczyć?

17 maja, 2019 - apteka
Zespół cieśni nadgarstka — czym jest i jak leczyć?

            Zespół cieśni nadgarstka to choroba powstająca na skutek spędzania dużej ilości czasu przed urządzeniami elektronicznymi, takimi jak komputer czy telefon, wykonując wielogodzinną pracę w nieprawidłowej pozycji dłoni. Bardzo często pisząc na klawiaturze utrzymujemy dłonie w powietrzu, bez solidnego podparcia dla nadgarstków. Wielogodzinna eksploatacja nadgarstków, zginanie ich i wykonywanie tych samych ruchów nawet do tysiąca razy dziennie może spowodować uszkodzenie nerwu pośrodkowego wewnątrz nadgarstka, co prowadzi do zespołu cieśni nadgarstka.

Objawy

            Pierwszymi objawami zespołu cieśni nadgarstka jest cierpnięcie i odrętwienie palców, takich jak kciuk lub palec wskazujący, bez większego powodu. Dodatkowo może występować ból łokcia oraz stawu ramiennego. W późniejszym stadium rozwoju choroby pojawia się odrętwienie calej ręki i ból, uniemożliwiający spokojny sen. Ostatecznie osoba z zespołem cieśni może mieć trudności z zaciśnięciem ręki w pięść, narysowaniem wzoru lub kształtu lub z równym przecięciem kartki. Dodatkowo może wystąpić stopniowe i sukcesywne pogarszanie się czucia w opuszkach palców, a trzymane przedmioty samoistnie zaczynają wypadać z rąk. Jeśli choroba rozwinie się do zaawansowanego stadium może dojść nawet do zaniku mięśni kciuka, co spowoduje jego ustawienie się jednopłaszczyzowo do pozostałych palców. Jeśli zauważyliśmy u siebie któreś z tych objawów, warto wykonać badanie elektromiografii, które czynności mięśni oraz przewodnictwa wewnątrz nerwów obwodowych. 
(https://www.apteka-rozana.eu/przeciwbolowe.html)

leki

Ciśnienie

            Niegdyś zespół cieśni nadgarstka dotyczył wyłącznie osób po czterdziestym roku życia, jednakże dziś nawet młodzi ludzie pracujący lub spędzający długi czas przed komputerem są na niego narażeni. Dodatkowo choroba bardzo często dotyka osoby ciężko pracujące fizycznie. Według badań choroba ta znacznie częściej dotyka kobiety niż mężczyzn, jednakże u kobiet bardzo często choroba ta objawia się w czasie ciąży lub po porodzie. Opieka nad niemowlakiem wymaga ciągłego nadwyrężania nadgarstków, dlatego panie, które do tej pory nie skarżyły się na dolegliwości związane z nadgarstkami, mogą zacząć odczuwać je znacznie intensywniej. Zespół cieśni nadgarstka może również objawiać się w przypadku wielu chorób, takich jak cukrzyca, niewydolność nerek czy reumatyzm. Na wystąpienie choroby duży wpływ mają również czynniki takie jak nadmierne spożywanie alkoholu, otyłość czy niepełnosprawność ruchowa.

leki

Choroby

            We wczesnym stadium choroby leczenie odbywa się poprzez całkowite odciążenie chorego nadgarstka. W takim wypadku należy całkowicie zrezygnować z użytkowania chorej dłoni, na przykład podnoszenia kubka czy używania kluczy od mieszkania. Takie czynności, mimo że z pozoru wydają się całkowicie nie obciążające, kumulują się i źle wpływają na kondycję ręki z cieśnią nadgarstka. Taka ręka powinna zostać unieruchomiona poprzez gips lub temblak. Jeśli unieruchomienie zupełnie nie pomaga, należy zastosować serię zastrzyków z kortyzonem. W ostateczności zostaje wykonana operacja odbarczenia nerwu pośrodkowego. https://www.apteka-rozana.eu/