Menu

Dieta dla zdrowych paznokci

1 marca, 2017 - dieta
Dieta dla zdrowych paznokci

Zdrowie naszych paznokci zależy nie tylko od pielęgnacji i używanych przez nas odżywek, ale także od naszej diety. Dieta wpływa na nasze samopoczucie i wygląd naszej skóry, włosów i płytki paznokcia. Powinna być ona bogata w składniki odżywcze, które odżywią nasze paznokcie od wewnątrz i sprawią, że będą one mocniejsze.

Oczywiście, żeby mieć zdrowe paznokcie warto stosować markowe odżywki do paznokci jak np. tutaj. Jednak są inne czynniki decydujące o tym czy nasze paznokcie są zdrowe. Sprawdź co powinniśmy jeść, by mieć mocne paznokcie.

Zdrowy nabiał

Nabiał zakwasza organizm, jednak mimo swoich wad ma również wiele zalet. Nie tylko wpływa dobrze na florę bakteryjną jelit, ale również zawiera dużo potrzebnego nam wapnia. Najwięcej wapnia jest w dobrym gatunkowo serze żółtym, który jest omijany przez kobiety ze względu na kaloryczność. Niewielka jego ilość w ciągu dnia zapewni nam niezbędnej dawki wapnia. Wapń odpowiedzialny jest za budowę kości, dlatego jego suplementacja wskazana jest dla osób z osteoporozą i problemami z częstymi złamaniami. Wapń wpływa także na kondycję naszych paznokci, sprawiając, że są one twarde, nie rozdwajają się i nie łamią. Najlepiej do naszej diety włączyć pełnowartościowy nabiał, który nie będzie odtłuszczony, ponieważ ten odtłuszczony zawiera mniej cennego wapnia. Wapń sprawia, że paznokcie się nie łamią i nie kruszą. Są twardsze i mocniejsze.

Szpinak, wątróbka, zielony groszek

W zielonych warzywach znajduje się ważny dla nasz składnik – żelazo. Odpowiada ono nie tylko za odporność organizmu, ale również za mocne paznokcie. Żelazo przeciwdziała rozdwajaniu się paznokci, zmniejsza ich kruchość, sprawia, że paznokcie się nie rozdwajają. Żelazo znajdziemy przede wszystkim w zielonych warzywach, takich jak: sałata, zielona fasola, zielony groszek, szpinak oraz w mięsie, przede wszystkim wątróbce. Należy uważać ze zbyt dużą ilością szpinaku w diecie, który zawiera szkodliwe w nadmiarze szczawiany. Możemy za to pokusić się o większą ilość innych zielonych warzyw.

Płatki owsiane

Płatki owsiane są dobre nie tylko dla naszego układu trawiennego. Oprócz błonnika zawierają ważny dla wyglądu naszych paznokci cynk. Cynk działa pobudzająco na płytkę paznokcia, dzięki niemu płytka szybciej odbudowuje się i jest mocniejsza. Cynk sprawia też, że paznokcie szybciej nam rosną, ponieważ odżywia on macierz paznokcia. Cynk znajdziemy również w skrzypie polnym, który jest również dobry dla zdrowia naszej skóry i włosów.

Ziemniaki, banany, cukinia, zielone warzywa

Witaminy z grupy B są niezbędne dla utrzymania zdrowych paznokci. Przede wszystkim ważne są witaminy B1, B2 i B6. Aby utrzymać ich prawidłowy poziom w organizmie należy spożywać dużo ziemniaków, zielonej fasoli, bananów i cukinii. Te witaminy znajdziemy na pewno również w sałacie i zielonych ogórkach.

Drób, siemię lniane, skrzyp polny, galaretki

Dla pięknych paznokci powinniśmy spożywać produkty bogate w cynk i krzem. Cynk pozwala chronić paznokcie, sprawia, że paznokcie są mocniejsze. Krzem odpowiada za budowanie paznokci i ich twardość. By cieszyć się pięknymi paznokciami, z jasną i gładką powierzchnią, należy spożywać drób, pić koktajle z dodatkiem siemienia lnianego i galaretki. Pomocne będzie także picie skrzypu polnego w formie herbatki.