Menu

Czy dieta zawsze ma sens?

13 sierpnia, 2016 - dieta, medycyna
Czy dieta zawsze ma sens?

Kiedy słyszymy, że ktoś chce przejść na dietę myślimy, że albo ma nadwagę, ale odchudza się ze względów zdrowotnych. Jednak dzisiaj nie jest to już takie oczywiste.

Po pierwsze coraz więcej nastolatek się odchudza, gdyż czują presję innych rówieśników, ale również innego otoczenia – szczególnie chodzi tu o telewizję, gazety. Stąd pytanie: czy dieta zawsze ma sens? Należy sobie przede wszystkim uzmysłowić, że dieta to styl życia. Nie jest to katowanie organizmu, nie są to godzinne mordercze treningi. To po prostu zdrowe odżywianie, w odpowiednich porach i porcjach. Dietę powinniśmy trzymać cały czas i powinno być to połączone z ruchem – mówi Anna Mruk z dieta-med.pl.

Dzięki temu jesteśmy w stanie utrzymać odpowiednią wagę i przede wszystkim zadbać o swoje dobre samopoczucie. W odpowiedzi na pytanie nie można jednoznacznie stwierdzić: tak lub nie. Musimy pamiętać o tym, że często osoby doprowadzają się do anoreksji. Jest to bardzo ciężka choroba w leczenie, ponieważ wszystko co najważniejsze siedzi w naszej głowie. Dlatego dieta powinna być wyważona i odpowiednio przygotowana dla każdego z nas indywidualnie. Nie możemy dopuścić do takich sytuacji, które pociągną nas w stronę wyżej wspomnianej anoreksji czy nawet otyłości.

Dieta jako wyzwanie na kilka miesięcy nie zawsze ma sens. Może to prowadzić przede wszystkim do wielu problemów zdrowotnych. Poza ty m niektórzy z nas mogą być już na granicy anoreksji, a to nie zwiastuje niczego dobrego w przyszłości. Dieta ma sens jako wyważony, długofalowy program, który pozwoli nam na stabilne utrzymanie w miarę rozsądnej wagi naszego ciała. Najważniejsze jest to, aby mieć swoje zdanie i cały czas mieć się na baczności. Nie możemy ulegać wpływom innych. Jeśli dobrze czujemy się w swoim ciele, ale przy tym nie narażamy swoje zdrowia i życia to nie musimy na siłę przechodzić na dietę. Mimo wszystko nigdy nie jest za późno, aby prowadzić zdrowy tryb życia.

Jest to kwestia przyzwyczajenia i zmiany nawyków. Jeśli chodzi jednak o samo przejście na dietę to pamiętajmy, że możemy udać się do naszego lekarza, by odpowiednio ocenił nasz stan zdrowia i być może zadecydował czy powinniśmy przejść na dietę czy nie.