Menu

Zdrowie jest tylko jedno

2 sierpnia, 2016 - medycyna, zdrowie
Zdrowie jest tylko jedno

Żyjemy w czasach, gdy wiedza i nowe odkrycia są na zaawansowanym poziomie. Wciąż jednak spotyka się z sytuacjami, gdy znane nam osoby chorują na serce, cukrzycę lub inne schorzenie. Jak w takim przypadku właściwie zadbać o stan zdrowia w dzisiejszych czasach? O czym pamiętać?

Co nas zabija

Badania dają nam dość dokładny obraz tego, na co chorują ludzie najczęściej. Nadal główną przyczyną zgonów są choroby związane z układem krwionośnym. To znaczy choroby jak miażdżyca czy nadciśnienie. Kolejne są rak i inne choroby onkologiczne. Jest ich sporo rodzajów i są odpowiedzialne za miliony zgonów każdego roku na świecie.

szpital-budynek

Pamiętajmy też o chorobach XXI wieku jak otyłość. Inny sposób życia i odżywiania spowodował, że ludzkość zaczęły dotykać inne przypadłości.
Przez to jest kilka rzeczy, na które należy zwracać uwagę.

Pamiętasz o diecie?

Niewłaściwe odżywianie się prowadzi do otyłości czy cukrzycy. Ważne jest, by nasza dieta była odpowiednio zbilansowana. Jeśli mamy z tym problem to dobrze udać się do dietetyka. Po przeprowadzeniu wywiadu pomoże nam ułożyć dietę dobraną do naszych potrzeb. Cechy takie jak grupa krwi czy płeć mają istotny wpływ i wpływają na kształt ostatecznej diety.

Rak – okresowe badania

Przy raku kluczowe odpowiednio szybkie wykrycie choroby. Dzięki temu leczenie ma największe szanse na powodzenie. Dlatego zalecane jest regularne testowanie się u onkologa na przykład tutaj. Dzięki takim badaniom u onkologa możemy na wczesne zdiagnozowanie choroby i podjęcie leczenia. Dobrze poczytać jak trudno jest wyleczyć nowotwór w ostatnim stadium. Przez to kontrolne badania, mammografia i inne są tak zalecane. Tym bardziej że wiele z tych badań jest refinansowanych, a na dodatek sporo z nich jest mało inwazyjna. Wystarczy morfologia krwi, prześwietlenie. Oczywiście niektóre badania kontrolne jak kolonoskopia są już mniej przyjemne, ale naprawdę pomagają odpowiednio wcześnie zareagować.

Nie tylko leki i lekarze

Dieta, kontrolne wizyty są istotne, ale nie zapominajmy że ważny jest sposób jak żyjemy. Czy uprawiamy sport? Czy dbamy o odpoczynek? Takie rzeczy jak odpoczynek czy brak aktywności mają bardzo duży wpływ na zdrowie człowieka. Jest sporo badań, które udowadniają że już 20 minut ćwiczeń dziennie ma duży wpływ na obniżenie zachorowań.

Jest wiele ćwiczeń, które można wykonywać na co dzień jak choćby bieganie czy fitness. Warto rozejrzeć się po okolicy za siłowniami i kursami. Są np. kursy aerobiku czy pływania.

przyklad-zdrowa-zywnosc

Pamiętajmy, że dużo zależy od nas. Słyszy się że to winna jest genetyka. Czasem ma ona wpływ. Jednak bardzo często sami przyczyniamy się do rozwoju choroby przez złą dietę czy brak ruchu. Warto to przemyśleć.