Menu

Jak przygotować domowe masło?

30 listopada, 2022 - żywność
<strong>Jak przygotować domowe masło?</strong>

Miliony Polaków codziennie tłumnie udają się do sklepów, aby dokonać zakupów zwykłych produktów jak chleb, wędliny, masło. Choć jeszcze parę lat temu takie zakupy odbywały się w stosukowo bezstresowych warunkach, tak obecnie niestety już tak powiedzieć nie można. Wszechobecna drożyzna, która napędzana jest inflacją w naszym kraju, skutecznie podnosi ceny każdego artykułu spożywczego. Największym tego przykładem jest właśnie cena masła.

Cena masła na przestrzeni lat

Choć jeszcze kilka lat temu wybierając się do sklepu, mogliśmy kupić kostkę masła za kwotę nawet 3 zł, tak obecnie za taki sam produkt musimy zostawić w sklepie około 8 zł. Cena jest zatrważająca, a galopująca inflacja, sytuacja na świecie oraz ogólny kryzys gospodarczy tylko napędza rosnące zewsząd ceny. Dlaczego masło jednak jest takie drogie? Wszystko ze względu na wzrost cen pasz, które to znowu przekładają się na wzrost ceny mleka, napędzając całą spiralę rosnących cen.

Jakie alternatywy dla masła?

Masło obecne jest w naszej kuchni praktycznie zawsze (więcej tutaj). Na maśle oparte są niektóre nasze wypieki, masłem smarujemy kanapki, czy nawet niejednokrotnie wykorzystujemy je do smażenia różnego rodzaju mięs. Obecne ceny tego produktu jednak skutecznie nakazują Polakom szukać alternatyw. Czym jednak zastąpić masło, aby być względnie zadowolonym, a w sklepie zostawić mniej pieniędzy? Można pokusić się o zastąpienie tego produktu np. margaryną, bądź w przypadku smarowania kanapek – masłem orzechowym. Takie masło możemy bez problemu sami zrobić w domu jeśli zaopatrzymy się w odpowiednią dozę orzeszków ziemnych. Mało kto jednak wie, że zwykłe masło również jesteśmy w stanie przygotować sami w domu. 

Przepis na domowe masło

Jak jednak zrobić prawdziwe domowe masło? Do tego potrzebna będzie nam śmietana 30%. Przyjmuje się, że z 1 litra śmietany jesteśmy w stanie przygotować około 330g masła. Jak jednak je przygotować? Nic prostszego. Wystarczy, że naszą śmietankę przelejemy do miksera, a następnie przez około 2 minuty będziemy ją miksować na średnich obrotach. Następnie taką mieszankę należy doprawić solą oraz dalej miksować lecz tym razem na najwyższych obrotach. Naszym oczom powinna wówczas ukazać się warstwa tłuszczu, która oddzieli się od śmietany. To właśnie jest nasze masło! Oddzielone masło powinniśmy odcedzić, a następnie przełożyć do foremki oraz włożyć do lodówki. Gotowe – teraz jesteśmy w stanie cieszyć się domowym masłem każdego dnia, a kwota jaką wydamy na jego przygotowanie niejednokrotnie będzie kilka złotych niższa od gotowego masła ze sklepu.